5 věcí, které je dobré udělat ještě před porodem

Co před porodem

Kdybych znala tento seznam před porodem, tak bych si ušetřila spoustu trápení první týdny s miminkem. Na internetu je spousta nápadů a tipů na výbavičku. Z mé zkušenosti nakonec minimálně půlka věcí, co jsem na základě těchto seznamů výbavičky koupila, nebyla použita.

Co jsem však nikde nevypátrala, jsou věci, co jsem opravdu měla udělat. A příště, pokud nějaké bude, je určitě udělám. Samozřejmě každá jsme v jiné fázi mateřství. Některé jste už zkušené a víte, co a jak chcete. Některé jste třeba jako jsem byla já a moc to neřešíte. Já jsem to ale řešit měla. Seznam pěti věcí, co bych udělala před porodem není tedy konečný. Pokud budete mít nápad, co je ještě důležité udělat před porodem, sem s ním.

#1 Najít si porodní asistentku a laktační poradkyni

Nemusíte si jejich služby objednávat, ale je dobré zjistit si, jaké porodní asistentky a laktační poradkyně působí ve vašem okolí. Kromě jiného jsem nevěděla, že kojení je taková věda. A věřte mi, že i vy si můžete myslet, že je to jen o tom, že dítě saje mléko z prsu. Bohužel to rozhodně není tak jednoduché.

Možná budete potřebovat v prvních dnech radu.

Laktační poradkyně radí po telefonu zdarma.

Její návštěva u vás doma pak vyjde asi na 500 Kč. Tyto poradkyně působí po celé ČR. Jejich seznam najdete například zde (web o kojení se seznamem LP dle krajů). Ne všechny LP jsou ovšem na tomto seznamu. Je dobré se informovat například v porodnici, jestli nemají kontakt na ověřenou LP nebo vyhledávat na Facebooku.

To samé je dobré udělat s porodní asistentkou. Porodní asistentky nejsou jen průvodkyně u porodu, ale pomohou i po porodu. Některé mají i zdravotnické vzdělání a mohou zkontrolovat hojení ran a všechny by vám měly poradit, jak zacházet s miminkem.

Seznam porodních asistentek najdete například zde. Ale opět se vyplatí hledat i na sociálních sítích a v okolí.

#2 Rozhodnout se, jestli budete dítě nosit v šátku

Myslela jsem si, že nosit nebudu, že by mi ještě dítě vypadlo, že je to nějaká alternativní móda. Ehm…dcera mi dala jasně najevo, že jsem si to myslela špatně. Šátek na nošení je určitě pomocník a to buď občasný nebo i každodenní. Už jen proto, že můžete jít na procházku do lesa nebo někam, kde jsou pouze schody (například úřady).

Pokud si nejste jistá a bojíte se, že neumíte šátek navázat, zjistěte si informace předem. Omrkněte skupinu na Facebooku Nosíme děti a přidejte se do regionální skupinky (zkuste vyhledat na Facebooku spojení Nosíme děti a vaše město nebo se zeptejte ve skupině Nosíme děti).

Šátek nebo nosítko si můžete také jen půjčit na měsíc nebo 2 týdny za několik stovek (150 – 200 Kč). Na Facebooku existuje skupina Půjčování šátků a ergo nosítek.

Článek o ergonomickém nošení dětí naleznete na mém blogu zde.

#3 Informovat se o poporodní depresi

Je dobré si udělat aspoň menší průzkum a zjistit si něco o poporodní depresi. Můžete se zeptat i svého praktického lékaře a gynekologa, co doporučují a co s tím, když by to přišlo.

Tím, že budete připravená, eliminujete nepříjemné překvapení, když by se vám pak poporodní deprese rozjela.

Může se to stát každému, ale největší předpoklady mají úzkostlivé ženy a  ženy, co už nějaké problémy s depresí měly nebo mají. Určitě si zjistěte, kdo vám pomůže jak z odborníků, tak z blízkých.

Zkuste s blízkými mluvit o tom, že se bojíte, že by se vám to mohlo stát a najděte u nich podporu. Není to snadné téma a je to jedno z hlavních témat mého blogu. Chtěla bych ženy informovat o tom, že tento problém existuje, je častý a není snadné dohledat pomoc.

Konečně jsem vyšla na světlo ze svým příběhem a píšu o poporodní depresi.

 #4 Navařit si nekořeněná bezmléčná jídla do mrazáku

Je možné, že vaše malé miminko bude bojovat s prdíky a bude plakat, protože ho bolí bříško. V mnoha diskuzích najdete, že pokud kojíte, má možná problém s mléčnými produkty, které jíte. Ať už to tak bude nebo ne, možná to budete chtít zkusit. A v tu chvíli budete rádi za plný mrazák vhodných jídel.

Případně si ujasněte, jestli budete chtít zkoušet léky a jaké. Třeba Bio Gaia nám zřejmě pomohla. Ale s odstupem času bylo vše asi jen placebo pro rodiče. 😀

#5 Zajistit si všechny možnosti, jak dítě utišit a uspat

Všechny ty krásné oblečky a hračky pro miminko, nachystaná kolébka nebo košík s nebesy, načančané peřinky…jenže ejhle miminko položíte a ono pláče a pláče a nějaká nebesa mu jsou ukradená. V rámci příprav výbavičky je dobré se zamyslet nad tím, co budete dělat, pokud miminko bude neutišitelně plakat nebo pokud nebude chtít spát.

Miminka často potřebují uspat, je to tak. Další věc, co mě před porodem zrovna nezajímala. A jak tedy uspáváme my a co zabere?

Gymnastický míč 

Velký nafukovací míč, na kterém můžete díte chovat a pohupovat se, zabere pokaždé. Hodí se také při nošení dětí v šátku či nosítku. Můžete se na něm pohupovat a nemusíte běhat po bytě, zároveň máte volné ruce třeba na čtení detektivky.

Houpací lehátko 

Zabere jen někdy a také ho nepoužíváme moc často, protože dítě se potřebuje hýbat a zkoušet se otáčet na bříško a plazit a to v lehátku nejde. Nicméně je to také pomocník v nouzi, kdy dítě buď baví z něj pozorovat, co děláte nebo ho v něm lze i uhoupat do spánku. U nás vyjde jen občas:-).

Hačka neboli hojdavak

Když jsem hledala zpětně, co zabere na uspávání dětí, narazila jsem na hačku. Jedná se o speciálně ušitou “houpačku”, ve které miminko leží. Ta se zavěsí buď na speciální podstavec nebo na strop. Hojdavaky neboli hačky u nás šije několik firem. Mezi ně patří Tiki Mechulka nebo Hojdavak.

Hačku zatím nemám vyzkoušenou, jelikož nemáme vyvrtanou díru ve stropě. Ale kdybych věděla předem, že něco takového existuje, uvažovala bych o tom, včas si tu díru vyvrtat.

Hačku lze částečně nahradit tím, že šátek na nošení dětí namotáte na rohy postýlky nebo stolu a dítě má tak houpačku. Ale výhoda hačky je, že se houpe nahoru a dolů, kdežto houpačka ze šátku jen tam a zpátky.

Až hačka ztratí své využití, může se hák ve stropě využít na dětskou houpačku a nebo třeba na takové to kulaté čtecí křeslo.

Šátek, nosítko

V neposlední řadě miminko téměř vždy uklidní nošení v šátku nebo nosítku. Není to samozřejmě pravidlem, ale je to opravdu pomocník, obzvlášť také, pokud například pracujete u zvířat, na poli nebo máte pejsky či více dětí. Tahat u toho kočár je asi mission impossible. Mohu i v roce a půl dcery potvrdit, že stále nosítko vede u uspávání a pomáhá mi hodně i venku na procházkách.

Kojení

Ne všechny matky mohou kojit, chtějí kojit a chtějí tím uklidňovat a “být dudlík”. Za mě je to jedna z nejlepších možností, jak miminko uklidnit a když je unavené, tak uspat. Dudlík nebudete, nebojte se toho spojení. Nicméně o kojení koluje řada mýtů. Doporučuji používat jako zdroj Mamila.sk, což je poradenské sdružení, které školí nové laktační poradkyně. Najdete tam třeba informace o pití kávy při kojení, nebo o braní léků. Většina věcí se na kojení smío. Kojení není peklo, pokud jste správně informovaná. 

Vrátit tak čas a lépe se připravit

Kdybych mohla vrátit čas, zvážila bych lépe tyto věci a lépe se připravila. Protože když pak vypukne život s malým prckem, není už čas skoro na nic. Samozřejmě vám přeji, ať některé tyto věci nepotřebujete, ale vždy je pro klid lepší je mít. Ač je příchod miminka ten největší dar a zrození lásky, nemusí to tak zpočátku vypadat.

Napište mi, co zabralo u vás.

Sdílejte můj článek, ať pomůže co nejvíce ženám v očekávání. 

 

 

Sdílejte moje články kamarádům a kolegům.

5 thoughts on “5 věcí, které je dobré udělat ještě před porodem

  1. Dobrý den ☺️ Zaujal mě Váš článek a chtěla bych se Vás zeptat na jednu věc 😀 Moc jsem totiž neporozumela článku těhotná a nezamestnana :-/ je mi 25let a od 18let pracuji . Toto léto jsem od července byla poprvé na 4 měsíce na podpoře po té jsem pracovala v jiné práci 2mesice a od 27.11.2018 jsem opět na pracovním úřadě . Na Vánoce jsem měla pozitivní test a šla jsem k ženskému doktorovi . Je to ještě v začátku ani ne 3tyden takže není vidět ani váček ,ale sliznice je zvětšena bez tekutiny v břiše takže na 90% se můžeme těšit. 4.1.2019 mám jít znovu na ultrazvuk ….. cizy pojem je pro mě ta ochrana lhůta a tak vůbec nevím zda budu mít nárok na nějaké penízky nebo nebudu :-/ předem děkuji za Váš čas věnován mé odpovědi a přeji krásný zbytek dne 🙂 Adela

    1. Dobrý den 🙂 děkuji za zprávu, mám z ní radost. Ochranná lhůta je maximálně 180 dní (půl roku), ale není zároveň delší, než poslední Vaše práce čili 2 měsíce. Takže vy máte ochrannou lhůtu ty 2 měsíce. Čili pokud správně počítám je to do 27.1. Takže zřejmě bohužel peněžitou pomoc v mateřství, čili mateřskou asi nedostanete 🙁 Leda byste se nechala zaměstnat někde teď třeba na půl roku. Záleží, kdy máte termín porodu, jestli je například v srpnu. Tak by vám stačilo pracovat duben až červen (3 měsíce) pak budete mít červenec až září (3 měsíce) ochranou lhůtu. Ale je to jen na úvazek, kde zaměstnavatel platí nemocneské, tudíž jen na smlouvu, případně zřejmě i na DPČ. Doporučuji zavolat na tu help linku ČSSZ, kam jsem volala i já a poptat se na možnosti. Samozřejmě rodičovský příspěvek dostanete. A také nám ho snad zvýší 🙂

    1. Dobrý den,
      To je obsáhlé téma, o kterém mám už napsaný článek, který jsem psala v době, kdy jsem trpěla nejvíc. Jen musím vyjít s kůží na trh. Neměla jsem vůbec pomoc babiček, ani nikoho, jen občas přijeli na návštěvu se podívat :/ no a muž šel po týdnu do práce, to byl nejhorší, byla jsem na to po týdnu úplně sama. Co jsem dělala v té době…volali jsme psychologům a ti mě odmítli, že v šestinedělí je to normální, že mám zavolat pak. Nakonec jsem byla v Bohnicích v centru krizové intervence https://www.bohnice.cz/krizova-pomoc/ koukněte. Po telefonu mě paní vyslechla a uznala, že to není běžné a rozhovor s psichiatrem mě trochu nasměroval. Ale musela jsem si nejvíce stejně pomoci sama. Měla jsem pak ještě každý den otevřenou webovou stránku Modré linky http://www.modralinka.cz/?page=poradna , že když to na mě přijde, zavolám nebo napíšu. Ale nakonec jsem se neodvážila. Nejvíce mi pak pomohlo dát si na Facebook skupinku matek v našem městě “inzerát” a najít si tak kamarádku, kde jsem byla pečená vařená. A pak jsem začala psát tento blog a to ve mě vzbudilo úplně jiné myšlenky, které byly potřeba. Nejste v tom sama, kdykoliv mi můžete napsat na chatu na FB Cesta mámy nebo na Instagramu nebo na dedkova.l@gmail.com . Prošla jsem si peklem, ale s odstupem víc jak roku, mohu říct, že mě to velmi posílilo, jen to žena musí co nejlépe přečkat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.