Minimalismus doma? Jak na něj? Musím fakt všechno vyhodit?

Jak začít s minimalismem

Možná jste zaznamenali v poslední době trend minimalismu. Čím dál více lidí píše o tom, jak vyhodit půlku bytu a cítit se pak skvěle. I já jsem se do toho pustila. Ale, je těžké vyhodit věci. Jen tak je dát k popelnicím. Vybrat, kterou věc si nechám, a kterou už ne.

Tipy pro začínajícího minimalistu

Stůl a květina

Minimalismus je umělecký směr, který se objevil hodně v architektuře a malířství. Asi znáte scénu z Jáchyme hoď ho do stroje, kde propálí lupou umělecký skvost japonského malíře, protože to je jen tečka. Tak tak nějak se definuje minimalismus.

Ale v dnešní době se tento pojem používá spíše v souvislosti s životním stylem a domácností. Prostupuje všemi oblastmi života. Třeba i prací, koníčky, životním stylem celkově, ale také hodně zařízením a úklidem domácnosti. A o tom je tento článek.

Sepsala jsem tipy, jak na vyhazování věcí jdu já.

Vyberu si jen jedno místo v bytě

V jednom dni se zaměřím jen na jedno místo v bytě. Třeba skříň v obýváku, nebo dětské hračky. Ty jsou teda všude, ale primární místo je police s nimi. Vše vyndám.

Věci rozdělím do 3 skupin:

  • Věci, co chci a potřebuji.
  • Věci, co rovnou poletí.
  • Věci, kde se nemůžu rozhodnout, a nechtějí se mi vyhodit.

U třetí skupinky záleží na vašem založení a náladě. Pokud jdete opravdu na dřeň, buďte drsní a vyhoďte to.

Řídím se jasným pravidlem.

Pokud jsem to rok nepoužila, letí to. Můžete si stanovit i více let třeba u věcí jako jsou sezónní sportovní potřeby.

Takto jednoduše pak postupujte znovu a znovu u různých částí bytu. Co s věcmi, které je vám líto dát k popelnicím? O tom píšu dále.

Věci ještě někomu poslouží

Nemusíte hned házet do popelnic. Přidejte se na Facebook do skupiny Daruji za odvoz, nebo to dejte za odvoz na bazar. Těch skupinek na Facebooku je opravdu hodně, můžete najít i lokální skupinu ve vašem městě nebo vsi.

Místo, kam teď dávám všechno já, je moje lokální skupinka SWAP Kladno.

Už se tam s hodně ženskýma známe, a tak vím, komu věci poslouží. Také je fajn jedna věc. Časem tam vždy najdu něco, co potřebuji. Posledně jsem ulovila lampy z Ikea. Platí tu jasné pravidlo. Dej a dostaneš. Dáte zdarma. A dostanete zdarma zas jindy. Stále ve swapové skupině řešíme lidi, co nedokážou věci dát bez žádosti něčeho na výměnu. A také řešíme chronické tipy „beru všechno“. Ale to je na další článek. Pokud jste z okolí, přidejte se k nám.

A pokud ne, existuje třeba SWAP skupina pro Prahu. Zkuste hledat i další města. V Praze teď navíc dost frčí živé SWAPY. Budu o nich sdílet info na své FB stránce.

Dej to sousedům

Stává se vám, že vyhazujete jídlo? Zkuste ho dát do veřejné lednice, ty jsou v Praze a v Brně. Pokud to máte daleko, použijte následující tip. Dá se aplikovat na všechny věci nejen jídlo.

Tip:

Nechcete to nabízet online? Dejte to do vchodu u vás v domě nebo za vrata nejlépe se vzkazem.

Pokud to teda nejsou vyloženě zničené nebo zkažené věci, ty patří do popelnice. Opravdu.

Vyhradit si místo na ležáky

Nejsem ještě vytrénovaný minimalista. A tak tu stále mám věci, kterých se nedokážu zbavit. Mám pro ně jedno místo dole ve skříni. A tam se je snažím nacpat všechny. Aby tady neležely staré rukavice, tamhle zase taška. Prostě, co překáží a nemám to srdce, to se potká v krabici v koutě.

Zvláštní kategorie jsou květiny. Nemám to srdce je vyhodit, a tak tu některé trochu skomírají. Už jsem jich pár darovala výměnou. Také existují různé květinové SWAPY a akce na darování květin. Pokusím se na FB informovat i o nich. FB skupinku jsem na to nenašla, pokud znáte, pošlete odkaz.

Minimalistická výzva

Přidejte se do některé minimalistické výzvy. Jedná se třeba o akce před Vánoci, kdy místo pomyslného otevírání okýnek adventního kalendáře každý den něco darujete. Stačí zadat do Google „minimalistická výzva“ a vybrat si. Až najdu nějakou, do které půjdu já, budu to sdílet.

Mimochodem stále ještě probíhá bezodpadová výzva v mobilní apce od Econea. Na Econea blogu najdete mnoho zajímavých článků na zero waste a eko úklid.

Po vyhození si udělejte radost

Pokud nejste zarytý minimalista, něco si kupte. Jen jednu věc, po které dlouho toužíte. Pokud chcete být jó minimalista, kupte si třeba online knihu nebo kurz. Případně čokoládu.

Jeden den si uděláte vyhazovací. Vyhážete jednu skříň v bytě a pak si za odměnu koupíte něco, co vás potěší.

Spojí se vám tak vyhazování s pocitem radosti. Příště tak do vyhazování půjdete s větší vervou.

Navíc věřte mi, vyhazování je návykové. Zaprvé objevíte fakt poklady, a za druhé ten pocit potom, kdy máte krásně uklizenou skříň, polici…

Hrneček na stole
Kéž by tak vypadal můj stůl. Každý den.

Vesmír vám to vrátí

Jak jsem psala výše. U nás ve skupině na Facebooku SWAP Kladno bojujeme s tím, že někteří lidé prostě nedokážou dát věc zadarmo. Chtějí za to nejlépe domácí marmelády, domácí vajíčka, a nebo kapsičky pro děti. Někdo má dokonce seznam, co vše přijímá. Bohužel je naše skupina nastavená tak, že se nesmí za věc chtít nic na oplátku. Rozhodně ne nic, co by musel druhý člověk koupit.

To má jednoduchý důvod. Minimalismus a SWAP bojuje proti konzumu. Takže nebudeme vytvářet nesmyslně další nákupy nových věcí.

Já dávám také jen zadarmo a ráda. A to i krásné nové věci. A vesmír mi to vrací.

Příklad: Oblečení po Míše, krásné věci, některé nové, 2 pytle. Vzala si to paní, která mi pak až zpětně nabídla spoustu věcí po jejích holkách a po sobě. Máme stejnou velikost, a tak mám skvělé hadry! Ale nechtěla jsem to předem, dala jsem to zdarma. Vyplynulo to samo, jak mělo.

Pak někdo úplně jiný ve skupince nabídne také zdarma něco, co si vezmu já. Třeba mám takto lampy z Ikea, dřevěné hračky, nějaké oblečky. A já zas dávám zadarmo oblečky a hračky a někdy i nábytek. Je to takový koloběh. Zadarmo dáš, zadarmo dostaneš. Spousta lidí to však nedokáže. Nedokáže pustit věc zdarma. Je to opravdu každodenní boj nás správců v FB skupině. Fakt se pojďte k nám do skupinky podívat.

S minimalismem souvisí třídění odpadu a zero waste. O tom třeba hezky píše Econea na svém blogu.

Příště se podívám na zoubek zero waste, a co se snažím dělat jako začátečník já.

Sledujte FB nebo Instagram, kde budu sdílet nadcházející živé SWAPY a další podobné události. Už jsem začala se SWAPEM hraček, co bude u nás v Kladně.

Sdílejte můj článek, budu ráda.

 

Sdílejte moje články kamarádům a kolegům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.