Nošení dětí. Jak oblékat děti do šátku, nosítka v zimě?

Nošení dětí v zimě

Zase je tu krutá zima a mrazy. Jdeme ven v nosítku nebo šátku a už 2 dny předem přemýšlím, jak se oblečeme. Ach jo. Sesbírala jsem tipy, co jsem používala a používám a praktické poznatky. Nosící oblečení maminky (nebo tatínka?) jsem už hodně rozepsala v přechozím článku o nošení. Mně momentálně přišla “nová” bazarová nosící bunda, tak budu sdílet dojmy na Instagramu.

Pak tu máme ale mimčo. Nebude mu zima? A nebo horko?

Vezmu to pěkně od hlavy až k patě.

Co na hlavu a krk?

Co si budeme povídat, malé děti si často pohybem různě sundavají a posouvají čepici nebo když už jsou toho schopné, samy si ji sundají úplně. Také je nehřeje nic na krku a motat jim tam šálu je náročné. Takže u nás vede kukla.

Jsou různé funkční materiály na nosící oblečení. Nejoblíbenějším je merino, což je ovčí vlna, která pohlcuje vlhkost, v zimě hřeje a v létě chladí. Merino je tedy přírodní materiál, ale je fajn si dát pozor, z jaké farmy pochází a jak se zachází s ovcemi. Já jsem vybrala Crawler, je to česká firma a dbá na ekologické standardy. Navíc si můžete vybrat látky na kukličče, je oboustranná. Kuklička je to tato a je boží. A ne nemám z tohoto odkazu žádné peníze, ale fakt jsem spokojená 🙂 Crawler má i oblečení a to i pro dospělé.

Druhá naše varianta, když se nám ztratí nebo pere Crawler, a že jí hledám každý druhý den je Outlast kukla ze smyk materiálu, to je zimní teplejší varianta. Outlast takéhřeje i když je mokrý, je prodyšný a pojme hodně vlhkosti. Má podobné vlastnosti jako Merino akorát je umělý. Také se jedná o český produkt, takže tady jde jen o to, zda chcete přírodu nebo syntetiku, nebo vám to je fuk. A nebo jako my oboje. Protože Outlast nestojí majlant, dá se pořídit kolem 270 Kč.

Značek kukel je samozřejmě větší množství, často jsou to ručně dělané české výrobky a je radost vybírat. Prostě nošení dětí je radost celkově, že. 

Když je velká zima, přetáhnu přes kuklu ještě čepici.

Další super věc, ale spíš pokud nemáte chodce, jsou společné šály pro dítě a matku. Je potřeba ale dávat pozor u nejmenších miminek, jestli mají dostatek kyslíku. Takže doporučuji tyto šály pro věk tak 6 až 13 měsíců. Podle toho, jak moc velké máte chodce. Společné šály dělá třeba LennyLamb.

Co na tělo?

Tady je důležité řídit se několika věcmi:

  • dítě chodí/nechodí
  • teplota venku
  • kam jdeme (příroda, obchoďák, kavárna)
  • selský rozum

Obecně platí to, že je třeba si uvědomit, že pokud dítě nechodí a neplánuje venku chodit, má přes sebe šátek a nosící bundu, vsadku nebo kapsu. Takže dávat mu ještě jeho bundu, je asi moc. Pokud chodit bude, zmiňuji se o tom dále v článku.

Na tělo jsou samozřejmě také fajn funkční materiály. A to i pro Vás. A když už jsme začaly s merino nebo Outlast kuklou, tak pokračujeme i bodýčkem a kalhoty.

Crawler má boží rostoucí bodýčka.  Zvolit můžete několik barev a motivů jako orli, lišky nebo medvídci. My máme orli na růžové. Krása. A mají oblečení i pro dospělé.

Levnější je opět varianta Outlast. Tam pak z tohoto materiálu jsou bodýčka, kalhoty, trička. Ale jen pro děti. Pro sebe mám funkční lyžařské triko z Decathlonu.

Při oblékání kalhot nebo overálků s ťapkami pozor na to, aby netáhla látka patičky. Doporučuje se buď bez ťapek nebo lehce větší, ať to nožky netáhne nahoru.

Co se týče teploty, řídím se následujícím, ale je to hodně individuální, někdo je zmrzlina, někdo horkokrevník. Pokud je nad nulou (0 až 5 stupňů), a mám nosítko a nosící bundu, Míša má bodýčko a teplejší mikinu. A zateplenou hlavu, ruce a nohy. Teď když je většinou na mé bundě a bude lítat, má normálně legíny, softshell kalhoty, merino ponožky, zimní boty a bundu.

Pokud je pod nulou (-1 – (-6)), a je pod mojí nosící bundou, má ještě teplejší tričko na bodýčku, na tom svetr a pak nosítko a mojí bundu a na nohou legíny, softshell kalhoty, merino ponožky a teplé capáčky. Když je na mé bundě má legíny, oteplováky, merino ponožky, své zimní boty (o výběru bot bych mohla psát samostatný článek), merino body, triko, mikinu a bundu. Na hlavu a ruce je kukla a rukavice, to je všech teplotních (zimních) podmínek stejné.

A teď ještě záleží, kam jdeme. Když jdeme do lesa, na výlet, na delší dobu do města, platí to určitě. Když jdeme do nákupáku, ubírám vrstvy. Délka pobytu venku a uvnitř je podstatná. Občas je to velmi těžké rozhodnout. Fakt věda.

Vždy je ale nejvíc důležité u nechodících (i chodících) zateplit z šátku koukající části těla. Hlavu máme, teď ještě ruce a nohy.

Ruce a nohy

Rukavice, to byl u nás boj. Nedávala jsem je, dokud malá venku hlavně spala a nechodila. Přikryla jsem jí ruce svou šálou a přitulila k sobě. Ve velké zimě jsme pak měly pár zateplených rukavic z C&A.

Tajný tip: Dětské rukavice má každý větší vietnamský krámek s oblečením. Říkám to proto, že v obchoďáku, aby je člověk pohledal.

A na nohy? Sofshellové capáčky jsou parádní volba. A pod ně jakékoliv teplé ponožky. Můžete dát i merino, které má termoregulační funkce, ale když je prcek pořád u vás na břiše nebo zádech, tak většinou stačí normální ponožky a capáčky. My měli softshellové capáčky s chlupem.

Na merino ponožky moc doporučuji sledovat barefoot bazar.

Mají tam často velmi levné merino ponožky a návleky a to i pro dospělé. Taky mi je přinesl Ježíšek od nich.

Také doporučuji Facebookovou stránku Nosíček. Paní šije na zakázku a má nádherné látky jak na capáčky, rukavičky, tak na vsadky do bundy.

Chodící děti

Ano, situace se komplikuje, když máte chodce. Teď zase záleží, zda máte nosící bundu, vsadku nebo kapsu nebo nemáte. S chodícím dítětem totiž nemusíte už tak bezpodmínečně mít nosící oblečení. Často chce běhat a tak musí mít svoje teplé oblečení. Pokud je však velká zima, hodí se přes něj přehodit alespoň slabší kapsu, nebo vsadku.

Záleží také, jestli plánujete, že bude dítě venku spát. Je to prostě velká věda a měl by se za to dávat diplom.

Míša dlouho v zimě venku nevydrží. V kočárku je fusak, co jí zahřeje. U mě pak je na delší cestu taky potřeba něčím zahřát, když se vlastně nehýbe. A tak v nosítku přes nás házím naši kapsu z Outdoor kids se zatepleným softshellem zapínací na přezky. Hodím Míšu do nosítka na svou bundu (chce to zkusit doma, jestli to zapnete). Do batohu hodím kapsu. Venku jí snadno sundám a zase nandám. Když usne přepásám nás dvěma pohyby kapsou. Chce to cvik a nebo šikovnost, kterou já nejspíš nemám.

A teď mi přišla nová nosící bunda, jak jsem už zmiňovala, tak to s sebou budu brát jen vsadku z bundy.

Anebo úplně spíš chodíme ven s kočárem, jelikož nemám ráda zimu a pasování se do bund, kapes a podobné, haha. Ale někdy není zbytí, třeba na výletě nebo do vlaku nebo když vaše město vyhlásí sněhovou kalamitu a neuklízí chodníky. A na úřad to je taky nejlepší varianta.

Pořád navíc u nás platí, že to je nejrychlejší uspávací metoda. A stále si to užívám až na to bolení zad 🙂 Už začíná venku chtít čím dál víc od maminky co nejdál a zkoumat velký svět.

Každopádně i my už se moc těšíme až bude jaro a nebudeme se muset navlíkat do bund a kukel. Ale proč si to nezpříjemnit třeba výběrem těch nádherných doplňků a nebo látek na novou vsadku.

Na svém Instagramu mám mimo jiné často fotky z nošení. Můžeš mě tam sledovat, odkaz je vpravo vedle článku.

Sdílejte moje články kamarádům a kolegům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.