Nosím, nosíš, nosíme aneb nošení dětí je skvělá věc

Jak na nošení dětí

Nošení dětí je velké téma, do kterého jsem začala pronikat teprve po narození Míši. Je spousta maminek, co v dnešní době uvažuje o pořízení nosítka, ať už proto, že je to praktické nebo proto, že jejich dítě nechce být v kočárku a nebo prostě a jednoduše si to chtějí užít. Protože jednu věc vám mohu potvrdit, nošení je krásná záležitost. Cítíte dítě u vás na srdci, to se většinou zklidní a často i usne s hlavičkou opřenou o váš hrudník… nádhera. A však ne vždy je nošení tak ideální, často mohou bolet záda nebo se dítěti v nosící pozici nelíbí. To vše se dá nějak řešit nebo se to časem bude měnit, jak dítě poroste a jak vy si budete zvykat a zpevňovat se vám svaly 🙂

Přemýšlela jsem, jestli psát vyloženě nějaký odbornější článek nebo spíš jen základ a řekla jsem si, že základů není nikdy dost, a k tomu to proložím vlastní zkušeností a (snad) užitečnými odkazy.

Jedna z prvních věcí, co se při nošení řeší, je to, aby bylo ergonomické, tedy pro dítě a vývoj jeho zad bezpečné. Pokud chcete nosit dítě bezpečně, doporučuji vám přidat se na Facebooku do skupiny Nosíme děti. Skupina má skoro 50 tisíc členů, ano je obrovská a každý vám pomůže a poradí. Stačí třeba vyfotit se a zeptat, zda máte dítě správně, případně se poptat, jaké je vhodné nosítko nebo šátek.

Shrnu tady dle mého základní body nošení a proložím to krom jiného vlastními fotkami z mého nošení, které jsou autentické a občas hrozné 😀 Přeci jen mi nošení pomohlo v prvních týdnech Míšina života, abych mohla aspoň nějak fungovat. A pomáhá mi dodnes, kdy je Míše 7 měsíců, protože občas prostě náladička dcerky nedá dodělat koláč nebo oběd 🙂 Zároveň si to ale hrozně užíváme, protože malou baví sledovat, co dělám, směje se na mě a venku zkoumá vše kolem. Je to takový malý tuleň 🙂

Základy nošení dětí

Vhodný nosič – šátek nebo nosítko

Nosičem myslím tedy to v čem dítě bude nošeno (ne člověka :-D). To je velmi důležitý bod. Určitě vás bude bavit probírat se možnostmi, krásnými šátky nebo nosítky z krásných látek či šátků a vybírat to nejlepší. Ráda bych vás jen upozornila, že na trhu je spousta nevhodných nosítek a také šátků (těch je méně). Nicméně nevodná nosítka prodává skoro každý obchod s dětským zbožím. Jakési pravidlo je, že značky, co dělají fajn kočárky a jiné zboží, většinou mají špatná nosítka.

Jedno z českých šátkových nosítek – Monilu a nové rostoucí nosítko Uni od 2 měsíců věku. Měla jsem možnost zkusit a je úúúžasné 🙂

Dobré nosítko poznáte na první pohled tak, že na obalu není fotka dítěte otočeného čelem ven, tedy zády k nosícímu rodiči. To je totiž poloha, která se nedoporučuje a nemělo by se tak dítě nosit. Také by nosítko mělo být měkké, poddajné a ne vyztužené, to pouze části, které budete mít na sobě vy (různé popruhy). Ono to je pohodlnější jak pro dítě, tak pro vás. Například taková krosna na nošení, to je obrovská věc, která zabírá spoustu místa, je těžká a drahá. A přitom pro dítě nepříliš pohodlná a navíc často neergonomická, dítě tam visí za rozkrok. Přitom na výlet stačí do batohu přihodit šátek nebo látkové nosítko a ani o něm nevíte. V případě nepříznivého počasí se s dítkem zahřejte o sebe a je to praktický a pohodlný způsob výletování.

Pro novorozence je nejlepší pořídit šátek, nejvíce ho obepne a zabalí k mamince. Ale pokud se na šátek necítíte, jsou i vhodná nosítka pro takto malé detičky. Jedno z nejlepších je Storchenweige (odkaz), dále jsou to různá šátková Mei Tai (to je typ nosítka, ale vyrábí ho více výrobců) nebo nosítko Fidella (odkaz). Výběr šátku může být také oříšek, existují elastické šátky a pevné šátky z různých materiálů a různých délek a gramáží látky. O šátcích a jejich výběru chystám samostatný článek, nicméně, pokud se vám nějaký šátek líbí, jděte do něj 🙂 . Šátky vybírejte například na Šátkománii, IŠátky nebo Šátkyanosítka.

Rada na závěr, existuje také skupina na Facebooku Půjčování šátků a ergonomických nosítek, kde si můžete za 150-200 Kč (plus pošta) půjčit na 14 dní až měsíc šátek nebo nosítko. Je to způsob, jak vyzkoušet, jestli vůbec nosit chcete a jestli vám vyhovuje daný nosič. Na Facebookové skupině Nosíme děti se také často vyhlašuje testování nosítek a šátků, kdy máte 3 dny nosič u sebe a pak napíšete recenzi a pošlete ho dál. Stojí to jedno poštovné nebo někdy si předáte v jednom městě dle domluvy 🙂

Další možnosti jsou pak regionální nosící srazy. Určitě ve vašem okolí existuje nosící komunita. Vyhledejte ji na FB (většinou spojení slov nosíme, nošení a podobně a název města) a vzneste dotaz, někdo se vám určitě ochotně nabídne s možností vyzkoušení i s radami, jak správně nosit. Pokud nenajdete, ráda vám poradím také já, pište do mailu nebo zpráv na FB.

Vhodná poloha na nošení

Dítko byste měli nosit ergonomicky. Co to tedy znamená? Znamená to v poloze, který je přirozená pro nevyvinutá zádíčka a celé tělíčko. Existuje celá řada odborných článků na toto téma. Také se pravděpodobně setkáte s vlnou odporu některých lidí. Jedná se zejména o rodiče, prarodiče a bohužel také některé lékaře. Přitom pro ergonomickou polohu nošení hraje tolik pozitivních faktů. Například to, že dítě je stejně jako malé opičky od narození nošenec, má vyvinutý svírací reflex v ručičce, která nejradši svírá chlupy (vlasy) a různé látky. Určitě vám vaše miminko rádo škube vlasy nebo časem bude 😀 , no a to je známka toho, že je to nošenec 🙂 Dítě je také v děloze ve svinuté poloze, není tam rovné jako prkno. A přesně tuto polohu pak napodobuje ta správná nosící. Jedná se tedy o svislou polohu nošení, kde dítě má čelíčko opřené o vás, zadeček pohodlně v šátku níže než kolínka a zádíčka díky tomu kulatá. Celá zádíčka pak objímá látka šátku. V šátku je nejvhodnější pro začátečníky uvázat kříž s kapsou uvnitř. Vázání šátku není věda, avšak poprvé to může být těžké. Opět vám poradí skupina Nosíme děti nebo maminky v okolí. Poloha je stejná i v nosítku.

Na těchto hrozných fotkách je můj první úvaz. Bordel a moje vlasy a ohoz nasvědčují tomu, že je Míše pár dní 😀

          

Triky, jak nejlépe dosáhnout této polohy jsou třeba tyto:

  • Dítě má látku od kolínka ke kolínku ne méně, ne víc. Tím je myšleno od místa, kde se koleno ohýbá k druhému koleni stejně tak. Jde o to, že díte může ohnout nohy v koleni a látka ho nenutí mít je rovně. Když je látky méně, nemá zase nožka dostatek opory. Pokud to u nosítka nejde, stáhněte látku nějakou stužkou. Já používám stužku od zavinovačky:-) 
  • U nosítka si dáte bederní pás až téměř pod prsa, zadeček dítěte tak má prostor se sesunout 🙂
  • Když je dítě na vás, sáhnete mezi sebe a dítě, a vytáhnete trochu spodní látku, co má pod zadečkem směrem nahoru.
  • Můžete se zkusit předklonit a držet dítěti hlavičku a trochu si ho takto v předklonu srovnat.
 • Zatlačte dítěti jemně do patiček, podsadí se mu tak víc zadeček.

Pokud vám to ne a ne jít, obraťte se na skupinu Nosíme děti, na mě nebo na vaši regionální skupinu.

Nosící oblečení

Moje nosící vsadka ušitá na zakázku. Zip jsem sehnala v galanterii a přímo zkusila, zda jde na mou bundu.

Pokud plánujete nosit venku, což je určitě fajn třeba na výletech nebo když potřebujete mít volné ruce, existuje celá řada možností, jak udržet sebe a miminko v teple. Asi nejdražší variantou jsou nosící bundy. Jsou to bundy, které mají speciální vsadku, která se většinou dá odepnout a bunda pak nosit i běžně bez dítěte. Existuje jen několik výrobců, co tyto bundy prodává. Mezi nejdražší patří třeba I love mum, Diva Milano a Angel Wings, levnější pak dělá Jožánek a Bonprix. Bonprix mívá často různé slevy, ale mívá také často vyprodáno. Také existuje několik výrobců na Fleru a nově Elihandmade.

Další levnější variantou jsou nosící kapsy a vsadky. Vsadka se zapíná zipy k vaší bundě, je tedy potřeba trefit správný zip nebo si vsadku nechat ušít a zip zaslat švadleně. Znovu je spousta výrobců na Fleru a nebo na FB v nosících skupinách. Dále pak vsadky najdete u BellyBoo a krásné šije Nosíček, ten moc doporučuji.

Moje nosící kapsa a gumička přes bundu. Spodek jsem vyřešila zapnutím bundy a netáhne na nás 🙂

Kapsa se k bundě nezapíná, jen se připne nebo přiváže na tělo. Výhoda je v tom, že nemusíte shánět zipy, ale zas vám může foukat do bundy. Kapsy jsou lepší pro chodící děti, které mají svou bundu a potřebujete je skrýt třeba u sebe na bundě, když usnou 🙂 Také se dají vyrobit jednoduše gumičky, co budou vaši bundu držet u sebe přes kapsu. Na fotce je ta moje.

Kapsy prodává například Mam nebo Outdoorkids. Záleží, jestli chcete přezky zapínat nebo vázat.

Já osobně vyzkoušela jak vsadku tak kapsu a zůstala jsem u kapsy z Outdoorkids. Je teplá, celkem rychle se zapne a dá se použít i třeba jako kapsa na autosedačku.

Můj tip: Projděte si prodejní album skupiny Nosíme děti na Facebooku, určitě se tam najde nějaká výhodná koupě na vyzkoušení.

Tyto 3 věci jsou asi základem pro pohodlné a praktické nošení miminek. Nošení je nádherná záležitost a záleží jen na vás, jak často si ho chcete užívat. Někdo nosí denně a někdo jen občas.

Někdo propadne šátkům a jejich krásným barvám, vzorům, příměsím. Je to až věda, vyznat se ve vlastnostech jednotlivých příměsí a pečovat o ně. Výběr šátku je téma samo o sobě a já se mu hodlám věnovat více.

Pokud potřebujete radu nebo povzbuzení, klidně mi pište komentáře nebo na FB či Instagramu. Poradím, co to půjde 🙂

Uvítám do komentářů Vaše nosící zkušenosti pro inspiraci ostatních 🙂

Sdílejte moje články kamarádům a kolegům.

2 thoughts on “Nosím, nosíš, nosíme aneb nošení dětí je skvělá věc

 1. Diky za shrnuti 🙂 Vlastne skoro vsechny tyhle informace jsem vycetla ve FB skupine, ale je fajn mit to hezky prehledne na jednom miste. Noseni zdar!

  1. Děkuji za reakci 🙂 Informace jsem sbírala postupně ze skupinky na FB, jak jsem je potřebovala a pak hlavně vlastní zkušeností. Brala jsem to tak, že začnu od píky, jak jsem začínala. A z toho pak vyjdu na další témata. Teď mám rozepsaný článek o oblékání do šátku. Ale to bude pro ostřílené členky nosící skupinky taky jen souhrn doplněn vlastní zkušeností 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.