Pomoc! Doma je binec. Aneb jak uklízet s malým dítětem.

Doma je bordel

Je už nějakou dobu po Vánocích a stále se nám tu válí nějaké dárky, některé dokonce ještě v obalu, jiné napůl rozbalené. Nevím, kam je všechny dám. Je to po každých Vánocích stejné. K tomu se ještě přidává klasický nepořádek v kuchyni, špinavé prádlo, … no vždyť to znáte. Znáte? A chcete to změnit? Přidejte se ke mně, jdu do toho. Sepíšu tu tipy a rady, jak se zbavit nepořádku. Některé už jsem začala praktikovat a jiné plánuji na nejbližší dobu. Nejpozději na jarní úklid.

Z velké části tvoří nepořádek hračky, ale pak je tu super kategorie bince, co moje malá opička napáchá během dne (minuty). Dole na konci článku objevíte fotku našeho obýváku po Štědrém dni. Sice na Vánoce si to můžeme dovolit, ale kéž by to takto vypadalo jen v ten jeden den. A to ještě vypadá hezky, díky stromečku.

Nepořádek mě frustruje. A co je horší, mého muže také. Když jsme pak všichni doma, je to recept na katastrofu. Jak ale uklidit s malým dítětem? Dám se na uklízení a někdo se mi stále věší na nohy a potřebuje přebalit, nakrmit, spát. A když spí, jsem moc ráda a jsem super potichu.

Pojďme se podívat na nějaké rady a tipy. Sama jsem je zkusila a některé ještě čekají na vyzkoušení. Tak schválně…jde to?

Tipy na úklid domácnosti v přítomnosti malých dětí

 

Vyhradit si krátký čas jen na úklid

15 minut denně, před spaním… Zní to možná blbě, ale těch 15 minut opravdu stačí k tomu cítit se spokojeněji. Projít pokoje a v každém dát věci, co se povalují po zemi na místo. Nic víc. Bude to ráno působit lépe a namotivuje vás to i k dalšímu úklidu, fakt.

Eliminovat hračky v hlavním pokoji

Většina života doma se odehrává často v obýváku případně v obýváku spojeným s kuchyní. U nás obývák vypadal vždy jak po bitvě. Měli jsme tu krabice plné hraček, hrací puzzle a dokonce i stan. Učiněný cirkus 🙂 A chcete znát tajemství? Dítěti stačí ke hraní 3 až 4 hlavní hračky, které jsou dostatečně zajímavé a vzbuzují zvědavost nebo i tvořivost. Míša měla hraček plné krabice a myslíte, že si hrála se všemi? Kdepak. Měla své oblíbené, které střídala. Zbytek leží na dně přeplněných krabic. Ale co jí bavilo, bylo vysypávat tyhle krabice. Takže krabice jsou pryč. Hračky jsem rozdala, schovala. Některé obměňuji v čase. Plánujeme pořídit v rámci více Montessori přístupu tento regálek.

Pasuje nám do obýváku akorát a Míša v něm bude mít pár svých oblíbených hraček, na které dosáhne a které se (snad jednou) naučí tam vracet. To samé zavádím pomalu i v dětském pokoji. Více o tomto přístupu již brzy napíšu.

Šátek či nosítko

Ještě mi zbývá zamést a musím odnést tříděný odpad a to s tím malým pokladem moc jednoduše nejde. Hodím ho tedy do nosítka a můžu dodělat pár restů. Já tedy bez mučení přiznám, že s dítětem na břiše toho moc neudělám. Při ohýbání ho přidržuji nebo se mi mrská. Při vaření se otáčí, ať jí nic neunikne. Jiný level je dát dítě na záda. Jen pozor na vlasy. Buď drdol a nebo na ježka. Pokud nevíte, jak na nošení, mrkněte na můj článek.

Maximální zjednodušení

Ehm…dodnes jsem nevěděla, že existuje něco takového jako víceúčelový vysavač, který zároveň vysává a vytírá. To je prostě dokonalé. Protože u nás….každý den zametu, umyji koberec od různých druhů fujtajblů (teď frčí stáhnout z linky rajčata a rozmatlat je všude po bytě) a když skončím, můžu začít znova. Než se vypravíme ven a nachystám věci, Míša stihne vysypat na zem nějaké jídlo, namatlat někam mýdlo případně našlapat v botách do ložnice…Prostě katastrofa. A pak přijdeme, kočár je od bahna, dítě taky….no prostě, nemá cenu se snažit. Ale až budu mít doma tohoto mazlíka, to bude jiná! A chystám se na něj v dohledné době za nějaké penízky od Ježíška. Mrkněte na něj třeba tady, má i ruční vysavač, ten se nám hodí tak 10x denně :-). Ale trochu mám stále dilema mezi tímto a robotickým vysavačem, už jsou i dost levné, ale nevytřou.

Používejte netoxické čistící prostředky

Pokud už Vaše děti lezou nebo chodí, můžete se snažit uklízet s nimi. Míša chodí, spíš běhá a stále něco strká do pusy. Takže ať tak či tak, prostě přecházím na non-toxic domácnost. Můžete začít aspoň méně toxickou drogerií a přejít na vyšší level (který bývá i dražší), až časem. Krásný článek o tomhle se seznamem značek, které jsou dobré a které ne, má eshop Econea. Mrk tam. Já tento eshop miluji. A nyní od nich máme doma: prací gel z mýdlových ořechů (odkaz), na vodní kámen univerzální čistič (odkaz), a gel na nádobí z mýdlových ořechů (odkaz). Mám z Econea.cz také spoustu kosmetiky, na to napíšu asi zvlášť článek, protože ten eshop je prostě pro biomatky zázrak :-). Jop takže můžu čistit a čistit a nemusím se bát, až bude Míša olizovat žaluzie, protože ano, i toho je schopná. V závěru bych ráda podotkla, že úplně nejlepší je pak přejít na domácí výrobu čističů a to je další můj cíl.

Pozor na prádlo

Uklidím a je tu zas…prádlo. Válí se všude. Hlavně muž má super vlastnost, hází mi prádlo na moje klávesy nebo na kočárek. A pak je prostě všude. Co mě nenapadlo? Mít v (téměř) každém pokoji koš na prádlo. Protože tyhle koše, jsou celkem stylová záležitost. A může jich být někde i více…na úplně špinavé a na méně špinavé, znáte to v nouzi člověk občas hrabe v pračce a hledá oblíbený kousek nebo nejčistší ponožky…ehm. Nejlevnější kousky nebo i stylovky má jak jinak než Ikea.

Jo a prý říkají, že stačí prát jednou za 3 dny. Já teda nevím, zatím se mi nepodařilo neprat každý den 1 pračku a stále je co prát. Takže koše jsou pro mě nejlepší řešení. Jen pozor, nezapomeňte tam něco hodně mokrého hodně dlouho. 

Naučte se uklízet

Pokud máte čas a peníze, vyražte na kurz o uklízení. Fakt jsou. Tak třeba na Naučmese je kurz, kde navštíví Vaší domácnost a poradí jak na redukci věcí a i zero-waste (odkaz). Nebo skočte jen na ochutnávku o designovém úklidu v Praze (odkaz). Možná se tam potkáme. Protože jsem využila hodně tipů a snažím se žít minimalisticky, ale stále mám co dohánět. 🙂

Motivace je důležitá

Uklízet každý den, může být pěkná otrava. Muž už se mě ptal, jestli se nechci stát členem klubu Sysifos. Protože o něm pořád mluvím. Pro ty, co ho neznají, je to týpek, co provedl něco zlého a je za to v pekle odsouzen tahat nahoru těžký kámen, a pokaždé, když je téměř na vrcholu, kámen mu zase sletí dolů a musí začít znova. Takže tak nějak to funguje, že?

Pomáhá mi si za úklid něco slíbit. Kafe. Čokoládu. Víno. Prostě myslet na něco pozitivního. Uklízím vždycky 10 věcí naráz. A to je taky špatně. Pořád narážím na nedodělávky a když už padám na hubu, objevím nepověšenou pračku. Takže si zakazuji dělat víc jak 2 činnosti naráz. Pere pračka? Mezitím uklidím v pokoji. Uklidila jsem v pokoji? Dám nádobí do myčky. Jede myčka? Můžu věšet pračku. Nebo sebe? Tady je důležité myslet na tu odměnu.

Závěrečný tip

Pak tu mám závěrečný tip, který si schovávám i pro sebe jako eso v rukávu.

Pořídit si paní na úklid. No vážně. Nemusí to být jen pro bohaté. Jednou měsíčně si nechat pořádně uklidit, ať se máte od čeho odpíchnout. Plánuji v brzké době, když si teď odřeknu 2 kafe týdně, mám za 2 měsíce našetřeno. Jen jak se znám, budu uklízet před jejím příchodem, protože se budu stydět. Haha.

Chystám se v tipech pokračovat, nevyčerpala jsem je samozřejmě všechny, ale tyto momentálně praktikuji nebo se chystám. Budu ráda za Vaše tipy na boj s nepořádkem.

Příště důkaz místo slibů. Fotky před a po u nás doma.

A teď ta slibovaná fotka 🙂 Sdílejte moje tipy i dál, stačí, kliknout pod článkem na sociální sítě, děkuji.

 

Sdílejte moje články kamarádům a kolegům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.