Projekt 333 – šatníková minimalistická výzva ze zahraničí

vyzva

Noste jen 33 předem vybraných věcí z šatníku po dobu 3 měsíců. Sdílejte své zkušenosti na sociálních sítích a zapojte se do komunity.

Ve svém minulém článku, který byl úvodem do minimalismu v domě, jsem psala o minimalistických výzvách. Sama jsem pak více zapátrala, čeho se zúčastnit. V českých vodách mě momentálně nic nezaujalo.

V zahraničí je toho opravdu hodně. Nejvíce teď řeším šatník a tak jsem se rozhodla zkusit Projekt 333. Tento článek je takový volný překlad a shrnutí informací o tomto projektu z webu autorky.

Minimalismus ve skříni

 

Jak to funguje?

Jde o projekt, který pobízí k nošení 33 věcí ze šatníku po dobu 3 měsíců.

Začít se dá kdykoliv. Protože se jedná o koloběh 3 měsíců.

Věcmi z šatníku je myšleno oblečení, doplňky, boty, šperky. Nepočítají se trvale nošené věci jako snubní prsten, spodní prádlo, pyžamo, domácí oděv a věci na cvičení.

Jak na to?

Vyberete svých 33 věcí, viditelně si nalepíte někam nejlépe na skříň motivační připomínku o projektu a nosíte jen tyto věci po dobu 3 měsíců.

Podrobný návod pro začátečníka

  1. Udělejte inventuru šatníku. Jak na to? Můžete se inspirovat mým předchozím článkem.
  2. Z věcí, které si v šatníku necháte, čili ze skupiny číslo jedna podle mého článku, pak vybírejte našich 33 do projektu. Je dobré si napsat seznam na papír.
  3. Jde o to určit si důležité věci jako bundu, boty, sluneční brýle. Je to vlastně jako takové balení na dovolenou. Cílem je zjištění, že jedna kvalitní část šatníku je lepší než 10 stejných nekvalitních.
  4. Jakmile pak začnete nosit těchto 33 věcí, nebudete tolik úsilí věnovat tomu, co si obléknout a zbyde čas věnovat úsilí jinam. Snad to tak bude.
  5. Ještě existují bonusová pravidla. Ale jsou spíše určena pro zapálené a pokročilé.
  6. Existuje Projekt 333 komunita na sociálních sítích, kde se dá vše konzultovat. Jen to bude anglicky. Ale pokud by vás to hodně zaujalo a neumíte anglicky, můžete se obrátit na mě.

Pro pokročilé

Kdo zjistí, že se v projektu cítí dobře. A že třeba opravdu cítí závan svobody a více času na jiné věci, může pokračovat.

  1. Věnovat věci, které nakonec nebyly nošené vůbec.
  2. Udělejte si nový seznam. Je tam nějaká změna oproti prvnímu pokusu?
  3. Co si nevyberete na další 3 měsíce, dejte do krabice a vyčkejte, jestli věci budete potřebovat.
  4. Opět buďte součástí komunity.

Na co nezapomenout

Důležité je vybírat si věci, které jsou v dobré kondici a dobře vám sedí. Pokud se vám boty během následujících 3 měsíců rozpadnou, samozřejmě je nahraďte. Projekt je stále jen v naší mysli.

Pokud jste na Instagramu, použijte hashtag #projekt333. Momentálně jsem na to našla 109 příspěvků. Pokud máte radši Pinterest, tak najdete nástěnku Projekt333.

Další informace

Projekt je určen pro muže i ženy každého věku. Autorka žije v Utahu a během prvního jejího pokusu se tam venkovní teploty dost měnily. Dá se to tedy aplikovat na každé počasí. Je to takové balení na delší dovolenou.

Autorka zdůrazňuje, že se nejedná o projekt, kde by měl někdo trpět nebo se něčeho vzdávat proti své vůli. Můžete se pouze inspirovat a upravit si ho podle svého.

Dle autorky si lidé všimnou, že se jinak prezentujete. Dostala více pochval, než kdy jindy. Nikdo si nevšiml, že by nosila jen 33 věcí.

Šatna
Zas takto by to dopadnout nemuselo.

 

Můj pohled

Já jsem si nejdříve říkala, že nosím stejně každý den to samé a 33 věcí ani nemám. Ale uvědomila jsem si, že to je včetně bot, doplňků jako je batoh, sluneční brýle, čepice. A také na 3 měsíce. Sbalit se na Erasmus, kde jsem byla 5 měsíců bylo pro mě hodně náročné a měla jsem 2 velký kufry. To bylo asi víc než 33 věcí.

Takže já jdu do toho. V brzké době budu třídit šatník. Aspoň si zkusím stanovit podobné číslo věcí, co bych teď mohla v delším horizontu nosit. A zamyslím se nad výsledkem. Jsem sama zvědavá, jestli to půjde snadno.

Další výzvy a novinky ze světa minimalismu a úklidu brzy opět zde na blogu.

Sdílejte tuto výzvu dál. 

Sdílejte moje články kamarádům a kolegům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.