Jak to všechno začalo aneb těhotná a nezaměstnaná

Těhotenství a práce nadpis

V článku najdete můj příběh, ale také, co dělat, pokud jste těhotná a nezaměstnaná. Hlavně, kam se obrátit a jak si vypočítat, jestli máte nárok na mateřský příspěvek neboli peněžitou pomoc v mateřství.

Po pár testech, které nevyšly, jsem si začínala dělat takové ty obavy, co když to nepůjde nikdy a podobně. Bylo na to ještě brzo (asi čtyři měsíce po vysazení antikoncepce), ale člověku se do hlavy občas vloudí, co nechce. Takže u dalšího testu jsem s tím ani nepočítala. Navíc jsem se rozhodla skončit ve stresující práci, protože jsem měla problémy s vysokým tlakem a protože to prostě byl pro mě děsný stres ☺.

Takže jsem doma, nově bez práce a chci začít nějakou skvělou novou etapu života a do toho přichází pozitivní test. Byla jsem tedy nejdříve trochu nešťastná, protože víte jak, nastoupit do nové práce těhotná bude asi docela výzva. Navíc jsem si říkala, že ten jeden test možná není spolehlivý, takže jsem příteli vše oznámila až po druhém testu, který vyšel už černý na bílém. A to bylo až druhý den. Žádné velké oznámení, prostě jsem mu to řekla na gauči, že mi vyšel ten test a on byl nadšený. Pak až jsem se zpětně někde dočetla, že ženy dělají různá gesta a oznamují to při nějakých speciálních příležitostech pomalu jako žádost o ruku. Tak možná příště ☺.

Z mých plánů na rozjezd podnikání a podobně tedy sešlo, protože jsem nevěděla pořádně, co vlastně chci dělat. Takže tuto životní cestu jsem odložila na ty dlouhé roky na mateřské a rodičovské dovolené, kdy bude snad času dost na to přijít. Ale možná se pletu, to uvidíme časem a vy se mnou.

Těhotná a nezaměstnaná ?!

Rozhodla jsem se, že práci si najít musím kvůli mateřské. Trochu jsem snížila nároky na zajímavost práce i plat. Našla jsem tak poměrně rychle hodně nabídek. Nastoupila jsem nakonec v jedné velké korporátní firmě na pozici administrativního rázu. Nastoupila jsem po Vánocích v půlce ledna, kdy jsem byla ve 2. měsíci. To, jak to oznámím, jsem řešila od začátku, a bála jsem se toho. Až zbytečně moc.

Dlouho nikdo nic nepoznal. Až před Velikonoci jsem se rozhodla jít s kůží na trh. Byla jsem poslední týden ve zkušební době, ale nechtěla jsem nakonec být ta, co takovou zprávu oznámí první den po uplynutí zkušební doby. Chtěla jsem být fér. Byla jsem děsně nervózní a čekala na správnou příležitost, kdy šéfovi řeknu, že potřebuji o něčem mluvit. Nakonec jsem se odhodlala, až večer, kdy už tam byl jen jeden kolega. Přijal to v pohodě a nejen, že si mě tam nechali, ale nechali mi i smlouvu na neurčito, i když jsem nabízela, že se dohodneme na ukončení. Měla jsem fakt špatné svědomí. Také musím říct, že jsem měla štěstí na zaměstnavatele, že mi všechno tak “prošlo”.

Pak se už bříško začalo hodně zvětšovat, tak na to postupně přišli kolegové. Připadala jsem si v práci nesvá a snažila se maskovat bříško docela dlouho. Teď už vím, že to byla blbost. Kolegové to vzali skvěle a při odchodu jsem dostala dárek hrací deku a kosmetiku pro miminko.

Příště bych šla určitě do lepšího plánování, protože leden až duben se nesly ve znamení nervozity a neustálého počítání dní, kdy už budu mít nárok na mateřskou a kdy ještě ne.

Pokud to nevíte, je to tak, že musíte mít za posledních 24 měsíců odpracováno 270 dní (platit nemocenské, což dělá zaměstnavatel) a k tomu ale musíte být v době odchodu na MD zaměstnána nebo být v ochranné lhůtě. Ta lhůta je maximálně 180 dní (půl roku), ale může být dlouhá jedině tak, jak je dlouhé vaše poslední zaměstnání. To znamená, že pokud nejste zaměstnaná, musíte být maximálně 180 dní po skončení pracovního poměru. Takže já když jsem nastoupila v lednu a odchod na MD jsem měla 3.července, potřebovala jsem tam vydržet alespoň do půlky dubna, abych byla v té ochranné lhůtě. Na České správě sociálního zabezpečení nicméně mají hotlinku, kde vše pomohou vysvětlit, pokud tápete. Doporučuji mrknout přímo na ČSSZ. Hotlinku najdete zde.

Pokud jste zjistily, že jste těhotné a nemáte práci, zkuste neházet flintu do žita a hledat ☺.

Sdílejte moje články kamarádům a kolegům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.